Korki do wina

wine corks

Chyba najlepszym i ciągle najpopularniejszym sposobem zamykania butelki wina są klasyczne korki. Są one niezastąpione w przypadku win przeznaczonych do leżakowania, czyli tych, które w czasie swojego dojrzewania potrzebują niewielkiej dawki powietrza niezbędnej do mikrooddychania. Tej konieczności nie ma w przypadku win młodych, przeznaczonych do użycia w ciągu kilku lat od produkcji. Dla nich dużo wygodniejsze byłyby zakrętki lub nawet kapsle. Teza ta dla wielu może wydać się kontrowersyjna, ale tak właśnie jest. Zakrętka jest wygodniejsza w użyciu przy otwieraniu i wtedy gdy wino już otwarte ma być przechowane np. do następnego dnia. Ponadto nie zachodzi obawa wystąpienia tzw. skazy korkowej, gdy źle spreparowany korek, który zachował w sobie mikroorganizmy, może zakazić i zepsuć wino.

 
Oczywiście otwieranie butelki wina zamkniętej korkiem i tej zamkniętej zakrętką jest z gruntu inne. W przypadku zakrętki brak przy otwieraniu charakterystycznej celebry a wino z takiej butelki niewprawionym winiarzom wydaje się gorsze. Nic bardziej błędnego. O odczarowywaniu win z zakrętkami napisano już wiele, więc tym razem chciałbym przybliżyć temat samego korka.
 
okorowywanie pnia

Drzewo korkowe podczas okorowywania

 
Pierwsze próby wykorzystania korka znane są w historii już sprzed 2000 lat. Naczynia tak zamykane – gliniane amfory, odnaleziono między innymi w Egipcie i starożytnej Grecji. Nieco później sposób ten został przetransportowany na tereny Półwyspu Apenińskiego wraz z grecką kolonizacją terenów dzisiejszej Italii. Jednak prawdziwe odkrycie korka nastąpiło dopiero w XVII wieku, kiedy francuski mnich Dom Perignon w roku 1670 zaczął selekcjonować winogrona do produkcji swoich szampanów a następnie zamykać je wyciętymi z kory korkowej zatyczkami. Tak powstał klasyczny, owalny korek, który zastąpił dotychczasowe drewniane czopy.
 
produkcja korków 3
 
Co to jest korek? To nic innego jak wycięty z kory okrągły klin, który ma średnicę nieco większą niż otwór szyjki butelki. Dzięki odpowiedniej sprężystości jest w stanie doskonale dopasować się do otworu utrzymując szczelność. Drzewo z którego pochodzi ta specjalna kora to dąb korkowy, rosnący w strefie śródziemnomorskiej. Plantacje tych drzew można znaleźć w wielu krajach basenu morza śródziemnego, jednak niekwestionowanym liderem jest w tym względzie Portugalia, pozyskująca blisko 50% całego światowego zbioru.
 
W dobie powszechnej mody na produkty naturalne korek przeżywa swój prawdziwy rozkwit. Jest ekologiczny, jego produkcja nie niszczy środowiska a przeciwnie, nasadzenia lasów korkowych poszerzają obszary flory zapobiegając pustynnieniu. Walory które decydują o zastosowaniu w przemyśle winiarskim to lekkość, sprężystość, odporność na wilgoć i butwienie oraz brak reakcji na zmianę temperatury. Specyficzna budowa, składająca się z kilkudziesięciu milionów komórek wypełnionych powietrzem (w przeliczeniu na 1 cm sześcienny) pozwala na mikrooddychanie tak potrzebne w procesie dojrzewania wielkich win.
Drzewo korkowe w lasach południowej Hiszpanii

Drzewo korkowe w lasach południowej Hiszpanii

Niestety las rośnie wolno, a to oznacza, że w kolejce za korkiem po winiarzach stoją jeszcze dekoratorzy wnętrz oraz inni, zauroczeni walorami tego naturalnego produktu konsumenci. Pozyskiwana bez szkody dla drzewa kora, może być zdejmowana z pnia tylko raz na 10 -12 lat. Miejmy jednak nadzieję, że korka na świecie nie zabraknie a gdy spotkamy wino zamykane inaczej niż korkiem to z góry go nie skreślajmy. Należy bowiem zrozumieć powody dla których winiarz zdecydował się na takie rozwiązanie. Celują w tym głównie producenci z Nowego Świata, którzy już od dawna na swoje butelki zakładają zakrętki.
 
okorowywanie pnia2
produkcja korków
produkcja korków 2
produkcja korków 3
Drzewo korkowe w lasach południowej Hiszpanii

Dodaj komentarz